The Social Design Lobby
Social Design Scheurkalender
foto: -
Temidden van de pandemie viel er voor veel ontwerpers werk weg. En dat terwijl er meer maatschappelijke vraagstukken waren dan ooit! Ook de jaarlijkse Dutch Design Week (DDW) kon in 2020 fysiek geen doorgang vinden, een belangrijk moment voor Nederlandse ontwerpers om zich te presenteren en profileren.
Met de pandemie en een maatschappij die op velen vlakken schreeuwt om verandering dé uitgelezen tijd om als vakgebied op te staan en uit te dragen hoe we kunnen bijdragen aan diverse maatschappelijk opgaven.
In 2020 maakte we als TSDL een start door social designers te verenigen, de DDW ging niet door en daarom brachten wij de DDW naar ontwerpers in heel het land met een mobiele video studio.
In 2021 maakte we het onze missie om nóg meer mensen te bereiken 'hoe kunnen we iedere dag Social Design naar de mensen toebrengen? De Social Design Scheurkalender was een feit. Tot nu toe zijn er 3 edities: 2022, 2023 en 2025!
The Social Design Lobby (TDSL) is een bottom-up netwerk waarin het sociaal designvak zich samen sterk maakt. TSDL informeert professionals uit andere sectoren over social design door te laten zien / inzicht te geven in wat het concreet kan betekenen. Deze professionals kunnen samenwerkingspartners, leveranciers, maar ook potentiële opdrachtgevers zijn.
Jaarlijks verenigen we tot 52 social designers/studios in één scheurkalender. Hierin wordt het sociaal ontwerpvak gepresenteerd door per dag een specifiek social design project en diens impact uit te lichten. Het doel is om de scheurkalender bij verschillende bedrijven, maatschapplijke organisaties en overheden aan de muur of op het bureau te krijgen, zodat deze manier van werken zich verspreid.
Hoe meer er gescheurd wordt, hoe sterker de positie van social design. De scheurkalender als dagelijkse inspiratie voor maatschappelijke verandering. We werken samen met Trichis als uitgever, bekend van De Grote Kunstkalender.
Tijdens Dutch Design Week 2021 toverde we het Kade Clubhuis om tot een heuze Scheurkalenderfabriek. Goede verhalen en verrassende methodes waren te vinden aan de lopende band. Een plek voor een goed gesprek over maatschappelijke thematiek, met inspirerende scheurkalender pagina's als decor.
Jaar
2020-2025
Initiatiefnemers:
- Studio SociaalCentraal
- De Reuringdienst
- Studio Bernhard Lenger
- Studio Marleen van Bergeijk
Grafische vormgeving:
HOAX Amsterdam
Mogelijk gemaakt door:
Cultuur Eindhoven
Kopje koffie?
Mijn studio vind je in The Village bij We Are een collaboratieve makerspace voor maatschappelijke ontwerpers op Strijp-S in Eindhoven.
© Marleen van Bergeijk 2024